Brama Królewska

Zbudowana w latach 1725-28 Brama Królewska jest drugą zachowaną – obok Bramy Portowej – bramą miejską dawnego Szczecina. Kiedyś otoczona zielonym skwerem i alejami spacerowymi, dziś wciśnięta pomiędzy jezdnie ruchliwego skrzyżowania na placu Hołdu Pruskiego.

Brama została zaprojektowana w stylu barokowym przez holenderskiego architekta Gerharda Corneliusa van Wallrawe, który również był autorem twierdzy kłodzkiej i magdeburskiej. Pierwotnie nazywała się Anklamer Tor – od miasta Anklam – w pierwszych latach powojennych tłumaczono ją na język polski jako Bramę Anklamską lub Bramę Nakielską. Brama nosiła także nazwę Königstor, a po wojnie przez krótki czas była nazywana Bramą Hołdu Pruskiego, Bramą Piastów i Bramą Zamkowa. Ostatecznie pozostała Bramą Królewską.

W latach osiemdziesiątych otoczenie zabytku uległo dużej zmianie. Szerokie chodniki wokół niej zostały zlikwidowane, z jezdni przeniesiono w jej sąsiedztwo tory tramwajowe, powstała Trasa Zamkowa. W latach dziewięćdziesiątych usunięto z niej bluszcz i odsłonięto zabytkowe rzeźby Marsa i Herkulesa, złotą koronę królewską oraz inne detale.

W 1999 roku na zachodniej ścianie budowli odsłonięto tablicę poświęconą pamięci generała Dezyderego Chłapowskiego, więźnia twierdzy szczecińskiej. Jej treść jest następująca:

„Dezydery Chłapowski herbu Dryja 1788-1879. Generał uczestnik kampanii napoleońskich i powstania listopadowego. Od IV-XII 1833 r. odbył karę twierdzy w forcie Prusy w Szczecinie. Działacz gospodarczy i kulturalny, pionier postępowej gospodarki rolnej. Autor napisanego w Szczecinie podręcznika ‚O rólnictwie’. W 120 rocznicę śmierci szczecińscy Wielkopolanie 27.03.1999 r.

We wnętrzu zabytku od wielu lat znajduje się kawiarnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *