Brama Królewska

Zbudowana w latach 1725-28 Brama Królewska jest drugą zachowaną – obok Bramy Portowej – bramą miejską dawnego Szczecina. Kiedyś otoczona zielonym skwerem i alejami spacerowymi, dziś wciśnięta pomiędzy jezdnie ruchliwego skrzyżowania na placu Hołdu Pruskiego.

Brama została zaprojektowana w stylu barokowym przez holenderskiego architekta Gerharda Corneliusa van Wallrawe, który również był autorem twierdzy kłodzkiej i magdeburskiej. Pierwotnie nazywała się Anklamer Tor – od miasta Anklam – w pierwszych latach powojennych tłumaczono ją na język polski jako Bramę Anklamską lub Bramę Nakielską. Brama nosiła także nazwę Königstor, a po wojnie przez krótki czas była nazywana Bramą Hołdu Pruskiego, Bramą Piastów i Bramą Zamkowa. Ostatecznie pozostała Bramą Królewską.

W latach osiemdziesiątych otoczenie zabytku uległo dużej zmianie. Szerokie chodniki wokół niej zostały zlikwidowane, z jezdni przeniesiono w jej sąsiedztwo tory tramwajowe, powstała Trasa Zamkowa. W latach dziewięćdziesiątych usunięto z niej bluszcz i odsłonięto zabytkowe rzeźby Marsa i Herkulesa, złotą koronę królewską oraz inne detale.

W 1999 roku na zachodniej ścianie budowli odsłonięto tablicę poświęconą pamięci generała Dezyderego Chłapowskiego, więźnia twierdzy szczecińskiej. Jej treść jest następująca:

„Dezydery Chłapowski herbu Dryja 1788-1879. Generał uczestnik kampanii napoleońskich i powstania listopadowego. Od IV-XII 1833 r. odbył karę twierdzy w forcie Prusy w Szczecinie. Działacz gospodarczy i kulturalny, pionier postępowej gospodarki rolnej. Autor napisanego w Szczecinie podręcznika ‚O rólnictwie’. W 120 rocznicę śmierci szczecińscy Wielkopolanie 27.03.1999 r.

We wnętrzu zabytku od wielu lat znajduje się kawiarnia.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *