Brama Portowa

Brama Portowa to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Szczecina. Kiedyś stanowiła wjazd do miasta od strony Berlina, obecnie znajduje się w jego ścisłym centrum, na środku wielkiego skrzyżowania, przez które dziennie przejeżdżają tysiące samochodów oraz dziesiątki tramwajów i autobusów.

Brama Portowa, a właściwie Brama Berlińska, jest jedną z dwóch zachowanych do czasów obecnych bram miejskich, będących pozostałością dawnych fortyfikacji pruskich. Zbudowana została w stylu barokowym w latach 1725-1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Na zewnętrznej ścianie, ozdobionej przez francuskiego rzeźbiarza Bartholome Damarta znajduje się tarcza z monogramem fundatora bramy, króla Wilhelma I, a także tablica z napisem w języku łacińskim i płaskorzeźba z panoramą miasa i bogiem rzeki Odry – Viadrusem.

Przed wojną, w latach 1902-1932 przed bramą znajdowała się fontanna z rzeźbą Amfiryty. Po wojnie znajdował się tu sklep firmy Cepelia, a od niedawna funkcjonuje tutaj Teatr Kameralny.

Brama Portowa jest wpisana do rejestru zabytków.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *