Wieża Gocławska – zaniedbana atrakcja północnego Szczecina

Jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Szczecina. I niestety niedostępny i zaniedbany. Znajdująca się od kilkunastu lat w prywatnych rękach Wieża Gocławska (dawniej Wieża Bismarcka) na Gocławiu niszczeje i niewiele wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie ten stan uległ zmianie.

Historia budowy wieży sięga ostatnich lat XIX wieku, jednak udało się ją zrealizować ponad dwie dekady później. Kamień węgielny wmurowano w 1913 roku, budowa zakończyła się w 1921 roku. Budowla autorstwa Wilhelma Kreisa wzorowana jest na mauzoleum Teodoryka w Rawennie i grobowcu Cecylii Metelli. Jej budowa kosztowała 200 tysięcy marek – była to jedna z najdroższych wież zbudowanych na cześć Bismarcka.

Budowla przetrwała II wojnę światową, jednak nie pełniła żadnej konkretnej funkcji. Do jej wnętrza można było wejść do lat 70. XX wieku. Następnie została zamknięta z powodu umieszczenia na jej szczycie urządzeń nadawczych. Od 2001 roku znajduje się w prywatnych rękach, jednak właściciel nie zrobił nic w celu przywrócenia jej dawnej świetności. Miasto próbowało odzyskać zabytek, jednak bez skutku. Obiekt stoi i niszczeje, a obecni właściciele próbują go sprzedać na portalu aukcyjnym.

Wieża Bismarcka

[Głosów: 0   Average: 0/5]

9 comments on “Wieża Gocławska – zaniedbana atrakcja północnego Szczecina

  1. Piękne miejsce. Szkoda, że wciąż zaniedbane i opuszczone. Czy wiadomo, kiedy jest planowany jakiś remont wieży Bismarcka? Fajnie byłoby gdyby powstała tam jakaś kawiarnia, a ten las wokół zostałby uprzątnięty i przerobiony na jakiś ładny park z ławkami, oświetleniem itp.

  2. To miejsce byłoby idealne na kawiarnię lub restaurację. Gdyby uporządkować zieleń, byłby stamtąd piękny widok na Odrę i Jezioro Dąbie. Mam nadzieję, że doczekam się remontu wieży. Takie piękne miejsce, a tak się marnuje 🙁

  3. Słyszeliście, że wieżę Bismarcka można kupić na OLX? I to za całkiem atrakcyjną cenę, bo tylko 500 tysięcy. Niestety pewnie trzeba w nią jeszcze zainwestować co najmniej 10 razy tyle… A może miasto by ją odkupiło, jeśli nie mogło odzyskać na drodze prawnej?

  4. Wieżę Bismarcka powinni przerobić na kawiarnię z punktem widokowym. Miejsce ma ogromny potencjał i się marnuje. Przecież to jedno z najładniejszych miejsc w Szczecinie! Dlaczego nikt nic nie robi, żeby tam wróciło życie. To prawdziwa żyła złota!

  5. Nie mogę tego pojąć. Jak można było dopuścić do doprowadzenia tak pięknego zabytku do skrajnej ruiny. W głowie mi się to nie mieści. Miasto sprzedało wieżę jakiemuś oszustowi, który nic w niej nie zrobił przez długie lata, a teraz próbuje ją sprzedać

  6. Jak ja bym bardzo chciał wybrać się tam kiedyś i móc napić się chłodnego piwka w ogródku kawiarnianym na tarasie wieży i podziwiać piękne widoki na jezioro Dąbie i rozlewiska Odry. Doprowadzenie tego obiektu do stanu ruiny to zbrodnia, za którą właściciel powinien trafić za kratki!

  7. Właściciel żalił się ostatnio w radiu, że nie ma kasy na remont, że miasto się czepia i w ogóle. To ja się pytam – po jaką cholerę to kupował? Wiedział że to ruina obostrzona wymogami konserwatorskimi, więc na co liczył? Że ktoś mu sfinansuje remont? Pospolity cwaniak, który liczył że ubije na tym nie wiadomo jaki biznes… za free oczywiście.

    • A gdyby miasto odkupiło wieżę od właściciela za cenę, którą podał na ebay? Nie jest ona zbyt wygórowana, raptem kilkaset tysięcy. Może to byłoby lepsze rozwiązanie niż czekanie, aż w końcu znajdzie się ktoś, kto przywróci jej dawną świetność?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *