Wieża Quistorpa – tajemnicze ruiny w Lesie Arkońskim

Podczas spaceru po Lesie Arkońskim możemy natknąć się na tajemnicze ruiny – zaniedbane, ukryte wśród dzikiej zieleni, wciąż popadają w niełaskę i nie mogą odzyskać dawnej świetności. Jedynie od czasu do czasu prowadzone są tam doraźne prace porządkowe. Przed dziesięcioleciami znajdowała się tutaj okazała wieża, która zniknęła z powierzchni ziemi podczas II wojny światowej.

Wieża Quistorpa znajdująca się na szczycie Wzgórza Arkony została zaprojektowana przez berlińskiego architekta, Franza Schwechtena. Wybudowano ją w latach 1900-1904. Powstała na polecenie Martina Quistorpa w hołdzie dla jego ojca Johannesa – szczecińskiego fabrykanta, dzięki któremu do dnia dzisiejszego możemy cieszyć się wieloma miejskimi inwestycjami, m.in. Parkiem Kasprowicza. Wieżę uroczyście otwarto w maju 1904 roku.

Wieża Quistorpa

10 lat później wieża uległa częściowemu uszkodzeniu wskutek uderzenia pioruna. W czasie II wojny światowej pełniła m.in, funkcję stacji radarowej i punktu obserwacyjnego obrony przeciwlotniczej. Pod koniec wolny została zniszczona wskutek bombardowań. Niestety do dnia dzisiejszego, pomimo śmiałych wizji architektów, nie została odbudowana.

Ruiny wieży Quistorpa służyły m.in. jako plan filmowy. Nakręcono tu jedną z pierwszych scen filmu “Młode wilki”.

[Głosów: 1   Average: 4/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *