Most zwodzony w Podjuchach – jedyny taki w Polsce

Zwodzony most kolejowy nad Regalicą, znajdujący się w Podjuchach na trasie Szczecin – Wrocław to prawdziwy unikat w dziedzinie inżynierii. Jest to jedyny tego rodzaju czynny most w kraju. Podobny znajduje się w niemieckim Anklam.

Przeprawa kolejowa przez Regalicę powstała w 1877 roku, jednak początkowo znajdowało się tutaj ruchome przęsło obrotowe. Dopiero w latach 1933-35 zastąpiło je charakterystyczne przęsło z przeciwwagą, czyli elementem, który umożliwia równoważenie ciężaru przęsła podczas podnoszenia.

W roku 1945 most został wysadzony, jednak w roku 1949 zrekonstruowano go i działa on do dnia dzisiejszego. Przejazd pociągów elektrycznych przez most odbywa się w dość oryginalny sposób. Mianowicie przejeżdżają one przez mierzącą 17,5 metra część zwodzoną, własną siłą rozpędu, bez składania pantografów.

Kilkanaście lat temu szczeciński most zagrał w filmie krótkometrażowym pt. “Most”, który był nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film aktorski.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

7 comments on “Most zwodzony w Podjuchach – jedyny taki w Polsce

  1. Podobno ten most w Podjuchach jest teraz w remoncie i nie jeżdżą nim pociągi. Jak teraz można dojechać pociągiem ze Szczecina do Gryfina i dalej w kierunku Wrocławia? Przez Dąbie?

    • Remont ma skończyć się chyba jeszcze w lipcu. Rzeczywiście utrudnia on trochę dojazd do Gryfina. Pociągi jeżdżą teraz przez Dąbie i tam zawracają. Podróż trwa przez to około pół godziny dłużej.

  2. Piękny jest ten most. I bardzo dobrze że wciąż działa. W Anklam jest prawie identyczny most jak w Podjuchach, ale funkcjonuje tylko jako eksponat do oglądania. A nasz jest wciąż sprawny! 🙂

  3. Widziałem “bliźniaka” tego mostu w Anklam. Tamten służy juz jedynie jako eksponat, a nasz szczeciński jest wciąż w użyciu. Fajnie mieć taki unikatowy zabytek 🙂

  4. Ten most jest niesamowity! Bardzo fotogeniczny i ma swój niepowtarzalny klimat. Wiecie może gdzie można obejrzeć ten film, w którym widać most w Podjuchach? Szukałam na youtube ale nie znalazłam

  5. Ten most powinni zamknąć i zostawić jako zabytek a obok wybudować nowy, z 2 torami i bez podnoszenia, bo tylko powoduje to opóźnienia. Most jest fajny, ale niefunkcjonalny i powinno się coś z tym zrobić tak jak w Anklam.

    • Widziałem ten most z bliska, zarówno w Szczecinie i w Anklam – oba robią wrażenie. Ten szczeciński nawet większe, bo wciąż jest w użyciu. Fajnie że takie obiekty są konserwowane i traktowane na szczególnych warunkach. One powinny zostać zachowane dla potomnych jako pamiątka po dawnych mieszkańcach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *