Gdzie iść do okulisty w Szczecinie

Nieprawidłowe  funkcjonowanie wzroku negatywnie wpływa na życie. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek anomalia w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku (np. zaburzenia ostrości,  zawężenie pola widzenia, czy dolegliwości związane z bólem oczu), wówczas jest to sygnał, by pilnie umówić się na wizytę u okulisty. Wczesna diagnoza w większości przypadków może zatrzymać postęp i skutecznie leczyć wady wzroku.
Polecamy okulista w Szczecinie:

Poradnia medyczna
ul. Łokietka 1/2
70-254 Szczecin
tel. +91 43 43 320

Wizyta u okulisty – kiedy jest naprawdę potrzebna?

Warto udać się do okulisty jeżeli pojawiły się poniższe symptomy:

– mrużenie oczu podczas oglądania telewizji i czytania,
– częste mruganie,
– nawracające stany zapalne spojówek i powiek,
– bóle głowy,

Niektóre choroby wzroku można odziedziczyć. Jeżeli w rodzinie występowała jaskra czy zaćma (zmętnienie soczewki) prawdopodobieństwo zachorowania jest duże, dlatego warto wcześniej zadbać o profilaktykę i regularnie badać wzrok. Warto również pamiętać, iż osoby po czterdziestym roku życia powinny dbać o oczy i pójść do specjalisty – z wiekiem pogłębiają się wady wzroku oraz rozwijają się liczne choroby oczu. Dzięki kontroli okresowej wzroku możliwe jest wczesne wykrycie poważnych chorób, które w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo (jak np.jaskra). Niestety, jak podają statystyki większość pacjentów przychodzi do lekarza już ze znacznym ubytkiem pola widzenia, co jest nieodwracalnym stanem w przypadku jaskry. Wady wzroku to nie jedyny powód wizyty u specjalisty. Bezzwłocznie powinno się odwiedzić okulistę, gdy wystąpią zmiany zapalne oczu i rozrostowe w obrębie gałki ocznej oraz powiek – takie zmiany mogą być powodem nieodwracalnego procesu, który prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a niekiedy nawet do utraty wzroku. Podczas badania okulistycznego lekarz określi rodzaj wady wzroku, dokona pomiaru ostrości widzenia, zbada dno oka oraz  zmierzy ciśnienie śródgałkowe.

Okulista po wykonaniu podstawowego badania wzroku, może zlecić przeprowadzenie szerszej diagnozy, celem dokładniejszego zbadania oczu. Zwykle dzieje się tak, gdy lekarz zauważy niepokojące zmiany. Może to być:

– badanie zaburzeń wzroku,
– badanie stanu oczu,
– badanie rozstawu źrenic,
– badanie krzywizny gałki ocznej,
– badanie parametrów pola widzenia.

Okulista po przeprowadzeniu dokładnych badań i zdiagnozowaniu wady wzroku oraz ocenie jej stopnia, dobiera odpowiednie szkła lub soczewki. Nigdy nie powinniśmy kupować gotowych okularów, bo może to spowodować pogorszenie wzroku – szkła do okularów jak i soczewki kontaktowe zawsze kupujmy po wcześniejszej konsultacji z okulistą. Niewłaściwe szkła czy soczewki powodują bóle głowy i zaburzenia widzenia. W przypadku właściwego doboru szkieł u osób dorosłych zazwyczaj wystarczy jedna wizyta. Natomiast u dzieci i młodzieży, zwykle potrzebne są dwie wizyty, ponieważ ich oczy mają zdolność silnej akomodacji. Mechanizm akomodacji maskuje wady wzroku (zwłaszcza nadwzroczność), dlatego najpierw bada się wzrok po porażeniu akomodacji – przy pomocy kropel zawierających atropinę. Później podczas następnej wizyty bada się ponownie wzrok i wówczas dobiera się odpowiednie szkła korekcyjne. Dobrze dobrane soczewki są nieco słabsze niż wynika to z przeprowadzonych pomiarów. Taki zabieg ma na celu zmuszenie narządu wzroku do pracy.

[Głosów: 0   Average: 0/5]

8 comments on “Gdzie iść do okulisty w Szczecinie

  1. Czy wiecie, gdzie jest jakiś dobry optyk w Szczecinie? Nie chodzi mi o sieciówkę, ale o zwykłego optyka-rzemieślnika, który nie pracuje na chińskich częściach. Kiedyś był optyk na Wyzwolenia, teraz jest tam salon Orange. Czy na Bogurodzicy jest może jeszcze? Orientujecie się?

  2. Szukam dobrego okulisty dziecięcego w Szczecinie. Niestety nie mam cierpliwości, żeby siedzieć z synkiem w kolejkach w przychodniach NFZ i czekać na wizytę po kilka miesięcy. Może ktoś mógłby polecić jakiegoś sprawdzonego lekarza? Z góry dziękuję za pomoc.

  3. Czy znacie jakiegoś okulistę w Szczecinie, który zajmuje się zezem u dzieci? Może być prywatny, bo na wizytę w poradni zeza na Pomorzanach czeka się ponad pół roku. Zależy mi żeby jak najszybciej pójść z synkiem do specjalisty…

  4. Nie mogę odżałować przychodni na Słowackiego. Leczyłam się tam w dzieciństwie, a teraz podobne problemy ma mój synek. Wiem, że można leczyć zeza w szpitalu PUM na Pomorzanach, ale to jednak nie to co było na Słowackiego…

    • Nie ma co narzekać. Na Pomorzanach jest bardzo dobra poradnia. Mój syn był tam leczony i przeszedł operację – wszystko na wysokim poziomie, chociaż też trzeba było się naczekać. Nie rozumiem tylko tego, że w Szczecinie wciąż leczy się zeza pryzmatami, czyli okularami z “firanką”, podczas gdy w innych miastach odchodzi się od tego sposobu leczenia.

  5. Próbowałam zarejestrować się do okulisty na NFZ ale dają mi jakieś odległe terminy. Może znacie jakiś prywatny gabinet, w którym bez długiego czekania zostanę przyjęta na leczenie? Zależy mi na czasie, więc mogę nawet ponieść koszty.

  6. Czy do okulisty trzeba mieć skierowanie? Od wczoraj mam bardzo zaczerwienione oko i odczuwam nieprzyjemny ból. Prawdopodobnie coś mi tam wpadło i uwiera. Czy muszę lecieć do lekarza rodzinnego po skierowanie czy od razu iść do okulisty?

  7. Szukam dobrego okulisty na Pogodnie. Nie musi być NFZ. Zależy mi na szybkiej wizycie, bez czekania w długiej kolejce. Możecie polecić jakiegoś porządnego lekarza? To raczej pilne, więc z góry dziękuję 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *