Kancelaria notarialna, usługi notarialne, notariusz

Niemalże każdy z nas choć raz w życiu korzystał z usług notariusza, ale nie każdy wie, że głównym celem notariusza jest zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa obrotu prawnego, należyte zabezpieczenie praw i interesów stron i innych osób dla których dana czynność notarialna może wywołać określone skutki prawne – dlatego wszystkie czynności dokonuje notariusz. Czynności te mają charakter dokumentu urzędowego.

Wszelkie dokumenty jak i akty notarialne są sporządzane w sposób zrozumiały i przejrzysty dla stron. Czasami zdarzają się sytuacje, gdy strony nie rozumieją w pełni treści czytanego dokumentu, wówczas obowiązkiem notariusza jest dokładne wyjaśnienie sensu jak i skutków poszczególnych zapisów danej czynności notarialnej. Wszelkie czynności notarialne wykonuje się w języku polskim, jeżeli jednak strona żąda dokonania czynności w języku obcym, notariusz wykonuje czynność  w preferowanym języku. Mając na względzie takie przypadki, kancelarie notarialne  współpracują z tłumaczami przysięgłymi.

Kiedy korzystamy z pomocy kancelarii notarialnej?

Najczęściej z pomocy kancelarii notarialnej korzystają osoby, które sprzedają nieruchomość i potrzebują sporządzić umowę sprzedaży tejże nieruchomości, czy umowę sprzedaży działek gruntu.
Do czynności notarialnych należy między innymi:
sporządzanie aktów notarialnych ( takich jak: pełnomocnictwo, testament),
sporządzanie aktów dotyczących poświadczenia dziedziczenia,
sporządzanie poświadczeń podpisu,
sporządzanie poświadczeń zgodności odpisu, wyciągu czy kopii z przedłożonym dokumentem,
sporządzanie poświadczeń daty okazania dokumentu,
sporządzanie poświadczeń pozostawania osoby przy życiu lub w określonym miejscu,
spisywanie protokołów  z walnych zgromadzeń spółek i organizacji społecznych,
sporządzanie protestów czeków i weksli,
sporządzanie odpisów, wypisów oraz wyciągów dokumentów,
sporządzanie projektów oświadczeń, aktów i in. dokumentów,
przyjmowanie na przechowanie dokumentów, papierów wartościowych i pieniędzy.

Ważna rola notariuszy

Głównym zadaniem notariuszy w systemie prawnym RP jest zapobieganie sporom sądowym przez zapewnienie bezpieczeństwa i pewności obrotu. Warto podkreślić, iż notariusze nie świadczą usług jak radcy prawni i adwokaci, ale dokonują czynności notarialnych, na równi z sądami.

Opłaty notarialne

Za czynności notarialne notariusz pobiera taksę notarialną – opłatę ustaloną rozporządzeniem ministra. Wysokość opłaty jest zależna od typu czynności i od wartości przedmiotu dokonanej czynności notarialnej. Notariusz po odczytaniu aktu pobiera podatek od czynności cywilnoprawnych oraz podatek od spadków i darowizn. Pobiera również opłaty sądowe, które odprowadza do sądu.

Polecany notariusz w Szczecinie

Kancelaria Notarialna
Notariusz Przemysław Rafał Chmura

ul. Władysława Łokietka 5
70-254 Szczecin
tel./fax (0-91) 813-76-58
biuro(małpa)notariusz-szczecin.com

[Głosów: 1   Average: 3/5]

5 comments on “Kancelaria notarialna, usługi notarialne, notariusz

  1. Podobno teraz notariusz jest potrzebny nawet przy takiej transakcji jak sprzedaż ogródka działkowego. Nigdy wcześniej tego nie było, wystarczyło oświadczenie podpisane w biurze zarządu. Ile kosztuje taka usługa i czy rzeczywiście jest to konieczne? Regulują to jakieś przepisy?

  2. Ile kosztuje notarialne sporządzenie testamentu? Chciałabym uregulować parę spraw spadkowych, ale nie wiem na jaki wydatek mam się przygotować. Czy cena zależy od notariusza czy jest to regulowane jakoś odgórnie? Z góry dziękuję za wszelkie porady.

  3. U którego notariusza załatwię najszybciej sprawy związane ze sprzedażą mieszkania? Zależy mi na czasie i sprawnym załatwieniu formalności, żeby nie czekać zbyt długo na wszelkie dokumenty. Czy możecie polecić mi jakąś kancelarię? Najlepiej gdzieś w centrum, w okolicach placu Rodła. Dzięki!

  4. Trafiłam w Szczecinie do notariusz Grzybowskiej i szczerze polecam tą osobę. Poświęca dużo czasu i indywidualnie podchodzi do klienta. Obsługa sympatyczna i życzliwa. Sprawa została rozwiązana ekspresowo i fachowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *