Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania w programie „Mój prąd” założenie przydomowej instalacji fotowoltaicznej związane jest z jeszcze niższymi kosztami. W jaki sposób można ją otrzymać?
Fotowoltaika, czyli wytwarzanie prądu z energii promieniowania słonecznego aktualnie cieszy się coraz większą popularnością. Realizowane są zarówno duże inwestycje, za pomocą których można zasilać całe miasta, jak również można wykorzystać ją w domowej instalacji elektrycznej.
Aby wspierać rozwój nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w tym właśnie zakresie, w Polsce wprowadzono program rządowy „Mój prąd”. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na zakup kolektorów oraz innych wymaganych urządzeń do przygotowania fotowoltaiki dla domu.
Zatem, kto dokładnie może ubiegać się o uzyskanie dofinansowania na zakup wyposażenia? Ile wynosi dofinansowanie i na co można je przeznaczyć? W końcu, jak krok po kroku wykonać odpowiednie formalności związane z programem „Mój prąd”?
Kto może otrzymać dofinansowanie z programu „Mój prąd”?
Fotowoltaika dotacje Szczecin
Program dofinansowania do fotowoltaiki „Mój prąd” jest przeznaczony do osób fizycznych, które planują założyć instalację fotowoltaiczną.
Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić dwa warunki:
• energia elektryczna ma być wytwarzana na własne potrzeby – potrzeby mieszkaniowe
• konieczne jest zawarcie umowy kompleksowej z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, czyli z zakładem energetycznym
Warto zaznaczyć, że dofinansowanie z programu „Mój prąd” może być przeznaczone na wykonaną i podłączoną już instalację fotowoltaiczną używaną na cele własne – mieszkaniowe.
Środki przeznaczane są tylko na te instalacje, które zostały wykonane przed dniem 23 lipca 2019 roku. Nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na rozbudowę obecnej instalacji.
Program „Mój prąd” – ile wynosi dofinansowanie i na co można je przeznaczyć?
Środki z programu „Mój prąd” przeznaczone są na wsparcie rozwoju fotowoltaiki na terenie Polski.
Zgodnie z założeniami programu, mają one dofinansować instalacje fotowoltaiczne posiadające moc w przedziale 2-10 kW. Są to najczęściej stosowane instalacje w gospodarstwach domowych, które mogą pokryć potrzeby rodziny.
Dofinansowanie wynosi maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych na wykonanie instalacji fotowoltaicznej, lecz posiada limit – jest to nie więcej niż 5 000 złotych na jedno przedsięwzięcie.
Jak uzyskać dofinansowanie z programu „Mój prąd”?
Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów. Poniżej prezentujemy, jak powinno wyglądać uzyskanie dotacji krok po kroku.
1. Zakup i zamontuj instalację fotowoltaiczną spełniającą wymagania programu, czyli posiadającą moc 2-10 kW.
2. Zgłoś instalację do swojego Operatora Sieci Dystrybucyjnej – OSD, czyli zakładu energetycznego i załóż licznik dwukierunkowy, który będzie liczył energię wyprodukowaną przez instalację.
3. Podpisz odpowiednią umowę z dystrybutorem dotyczącą przyłączenia twojej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.
4. Złóż wniosek o uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Wniosek można złożyć przez internet i wykorzystać e-podpis lub przygotować go w tradycyjnej formie papierowej.
5. Zaczekaj, aż twój wniosek zostanie sprawdzony i zatwierdzony. Przez internet można też sprawdzić status swojego wniosku o dofinansowanie. O tym, czy wniosek został przyjęty, można dowiedzieć się także z wiadomości e-mail.
Uwaga! Jeżeli wniosek zostanie odrzucony, wówczas po usunięciu przyczyny odrzucenia można złożyć go kolejny raz.
Jeśli zatem planujesz założyć instalację fotowoltaiczną, z programem „Mój prąd” możesz oszczędzić nawet do 5 000 złotych!