panele słoneczne

Dotacja na panele słoneczne – dofinansowanie “Mój prąd” na panele fotowoltaiczne w Szczecinie

Dzięki możliwości uzyskania dofinansowania w programie „Mój prąd” założenie przydomowej instalacji fotowoltaicznej związane jest z jeszcze niższymi kosztami. W jaki sposób można ją otrzymać?

Fotowoltaika, czyli wytwarzanie prądu z energii promieniowania słonecznego aktualnie cieszy się coraz większą popularnością. Realizowane są zarówno duże inwestycje, za pomocą których można zasilać całe miasta, jak również można wykorzystać ją w domowej instalacji elektrycznej.

Aby wspierać rozwój nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w tym właśnie zakresie, w Polsce wprowadzono program rządowy „Mój prąd”. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na zakup kolektorów oraz innych wymaganych urządzeń do przygotowania fotowoltaiki dla domu.

Zatem, kto dokładnie może ubiegać się o uzyskanie dofinansowania na zakup wyposażenia? Ile wynosi dofinansowanie i na co można je przeznaczyć? W końcu, jak krok po kroku wykonać odpowiednie formalności związane z programem „Mój prąd”?

Kto może otrzymać dofinansowanie z programu „Mój prąd”?

Fotowoltaika dotacje Szczecin

Program dofinansowania do fotowoltaiki „Mój prąd” jest przeznaczony do osób fizycznych, które planują założyć instalację fotowoltaiczną.

 

Aby otrzymać dofinansowanie, należy spełnić dwa warunki:

• energia elektryczna ma być wytwarzana na własne potrzeby – potrzeby mieszkaniowe
• konieczne jest zawarcie umowy kompleksowej z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej – OSD, czyli z zakładem energetycznym

Warto zaznaczyć, że dofinansowanie z programu „Mój prąd” może być przeznaczone na wykonaną i podłączoną już instalację fotowoltaiczną używaną na cele własne – mieszkaniowe.

Środki przeznaczane są tylko na te instalacje, które zostały wykonane przed dniem 23 lipca 2019 roku. Nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na rozbudowę obecnej instalacji.

Program „Mój prąd” – ile wynosi dofinansowanie i na co można je przeznaczyć?

Środki z programu „Mój prąd” przeznaczone są na wsparcie rozwoju fotowoltaiki na terenie Polski.

Zgodnie z założeniami programu, mają one dofinansować instalacje fotowoltaiczne posiadające moc w przedziale 2-10 kW. Są to najczęściej stosowane instalacje w gospodarstwach domowych, które mogą pokryć potrzeby rodziny.

Dofinansowanie wynosi maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych na wykonanie instalacji fotowoltaicznej, lecz posiada limit – jest to nie więcej niż 5 000 złotych na jedno przedsięwzięcie.

Jak uzyskać dofinansowanie z programu „Mój prąd”?

Aby otrzymać dofinansowanie, konieczne jest spełnienie odpowiednich wymogów. Poniżej prezentujemy, jak powinno wyglądać uzyskanie dotacji krok po kroku.

1. Zakup i zamontuj instalację fotowoltaiczną spełniającą wymagania programu, czyli posiadającą moc 2-10 kW.

2. Zgłoś instalację do swojego Operatora Sieci Dystrybucyjnej – OSD, czyli zakładu energetycznego i załóż licznik dwukierunkowy, który będzie liczył energię wyprodukowaną przez instalację.

3. Podpisz odpowiednią umowę z dystrybutorem dotyczącą przyłączenia twojej instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej.

4. Złóż wniosek o uzyskanie dofinansowania na instalację fotowoltaiczną. Wniosek można złożyć przez internet i wykorzystać e-podpis lub przygotować go w tradycyjnej formie papierowej.

5. Zaczekaj, aż twój wniosek zostanie sprawdzony i zatwierdzony. Przez internet można też sprawdzić status swojego wniosku o dofinansowanie. O tym, czy wniosek został przyjęty, można dowiedzieć się także z wiadomości e-mail.

Uwaga! Jeżeli wniosek zostanie odrzucony, wówczas po usunięciu przyczyny odrzucenia można złożyć go kolejny raz.

Jeśli zatem planujesz założyć instalację fotowoltaiczną, z programem „Mój prąd” możesz oszczędzić nawet do 5 000 złotych!

[Głosów: 1   Average: 5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *