Dni Skandynawskie w Szczecinie

W dniach 16-19 kwietnia, po raz drugi odbędą się w Szczecinie Dni Skandynawskie – wydarzenie, które dedykowane jest współpracy z państwami skandynawskimi.

Celem Dni Skandynawskich jest budowanie długotrwałego i cyklicznego forum spotkań, które ułatwia nawiązywanie kontaktów w sferach biznesowych czy społecznych. To także inicjowanie różnego rodzaju projektów w obszarze edukacji i turystyki, oraz zintegrowanie z ofertą miasta przedstawicieli społeczności skandynawskiej, którzy uczą się i pracują w naszym mieście.

W programie Dni Skandynawskich znajdą się wydarzenia związane z biznesem, sportem, edukacją i kulturą. Podobnie jak w ubiegłym roku, nie zabraknie wielu ciekawych konferencji i spotkań z interesującymi osobami, reprezentującymi powyższe dziedziny. Wśród gości znajdą się m.in. Ambasador Danii Steen Homel, Ambasador Szwecji Staffan Herrström, Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik, a także polscy i skandynawscy artyści muzyczni i filmowi.

Oficjalne otwarcie Dni Skandynawskich pn. „Energia pozytywnych zmian”, odbędzie się w czwartek, 16 kwietnia w TRAFO  Trafostacji Sztuki.

Również w czwartek, na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego odbędzie się debata edukacyjna. Jako jedno z wydarzeń towarzyszących zaplanowano wystawę pojazdów produkowanych w Skandynawii. Odbędzie się również otwarcie wystawy poświeconej biografii Raoula Wallenberga i odsłonięty zostanie mural, stworzony wspólnie przez artystów ze Szczecina i duńskiego miasta Esbjerg.

W piątek, 17 kwietnia odbędzie się Konferencja oraz Giełda kooperacyjna B2B. Zobaczyć będzie można także wyjazd uczestników rajdu rowerowego Szczecin-Malmo-Szczecin. Tego dnia odbędą się również warsztaty i prezentacje prac przygotowanych przez dzieci i młodzież, a wieczorem odbędzie się koncert John Betsch Society&Cecilia Stalin.

W sobotę, 18 kwietnia odbędą się warsztaty z cyjanotypii dla dzieci pn. „Pocztówka ze Skandynawii”. Głównym wydarzeniem dnia będzie koncert, prezentowany przez Marka Niedźwieckiego, w ramach  IV Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Me.Ba. Gwiazdą wieczoru będzie Thomas Dybdahl.

W niedzielę, 19 kwietnia w Ogrodzie Różanym odbędzie się impreza biegowa, podczas której zaplanowano bieg na 10 km, Nordic walking na 5 km, a także gry i zabawy dla dzieci. Tego dnia szczecinianie powitają uczestników rajdu rowerowego Szczecin-Malmo-Szczecin. Muzycznym zakończeniem wydarzenia będzie „Koncert Skandynawia”, odbywający się w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki Dawnej.