Hejnał, książka i paprykarz na 70-lecie polskiego Szczecina

W najbliższy weekend obchodzić będziemy ważną rocznicę w historii polskiego Szczecina – jego 70-lecie. Muzeum Narodowe zaprasza z tej okazji na wspólne świętowanie.

4 i 5 lipca wszystkie wystawy w Muzeum Historii Szczecina będzie można oglądać za darmo. Szczególnej uwadze organizatorzy polecają wystawę „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” oraz kolejną edycję projektu „eMeNes_extra”, w ramach którego z muzealnego magazynu do sal wystawowych tym razem trafią rysunki Adama Sieradzkiego pokazujące ruiny Szczecina.

Przed gmachem muzeum, na Rynku Siennym odbędzie się kiermasz książek, nie zabraknie także warsztatów dla najmłodszych oraz wykładu Jerzego Grzelaka  „Dlaczego 5 lipca?”. Ważnym punktem wydarzenia będzie promocja polsko-niemieckiej książki „Szczecin. Dawniej i dziś” wydanej przez redakcję Märkische Oderzeitung z Frankfurtu nad Odrą we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie. Drugiego dnia, w niedzielę, w samo południe z okien Ratusza Staromiejskiego Olek Różanek wykona a capella utwór inspirowany… hejnałem Szczecina, a publiczność zgromadzona na Rynku Siennym będzie mogła skosztować wybornego Paprykarza szczecińskiego.

4 lipca 2015 | sobota

godziny 10.00–18.00
– wstęp wolny na wszystkie wystawy Muzeum Historii Szczecina,
– eMeNeS_extra: Szczecin w ruinie – dokumentacja rysunkowa Adama Sieradzkiego,
– kiermasz książek związanych z historią Szczecina (namiot przed gmachem),
– odświętna dekoracja elewacji Ratusza Staromiejskiego

godzina 11.00
Warsztaty dla dzieci w wieku 7–10 lat „Dwugodzinny plan odbudowy szczecińskiej Starówki”
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 91 43 15 278, 91 4315 277, e-mail: edukacja@muzeum.szczecin.pl.

godzina 17.00
Promocja książki „Einst und jetz. Stettin / Dawniej i dziś. Szczecin” z udziałem autorów i wydawców –
dr Bogdany Kozińskiej, Dietricha Schrödera, Franka Mangelsdorfa oraz dra Dariusza Kacprzaka

5 lipca 2015 | niedziela

godziny 10.00–16.00
– wstęp wolny na wszystkie wystawy Muzeum Historii Szczecina,
– eMeNeS_extra: Szczecin w ruinie – dokumentacja rysunkowa Adama Sieradzkiego,
– kiermasz książek związanych z historią Szczecina (namiot przed gmachem),
– odświętna dekoracja elewacji Ratusza Staromiejskiego (flagi)

godzina 11.00

godzina 12.00
– „Różanek trąbi” – performance muzyczny Olka Różanka (wykonanie z okien Ratusza Staromiejskiego utworu a capella inspirowanego hejnałem Szczecina),
– degustacja Paprykarza szczecińskiego

godzina 12.30
Wykład Jerzego Grzelaka „Dlaczego 5 lipca?”

One comment on “Hejnał, książka i paprykarz na 70-lecie polskiego Szczecina

1. Bardzo lubię muzeum na Rynku Siennym. Nieduże, ale takie nasze… szczecińskie. Zdecydowanie lepsze niż to na Wałach, gdzie główną atrakcją jest od lat murzyńska wioska.
    Z przyjemnością wybiorę się tam w weekend.